Tradičný Mahjong

Ľudia hrajúci tradičný Mahjong

Navštívená webová stránka ponúka hru Mahjong Solitaire. Je to verzia hry Mahjong, ktorú môže hrať iba jeden hráč. Táto hra pochádza zo starodávnej čínskej hry, ktorú zvyčajne hrajú štyria hráči. Hra sa podobá na žolíka, ale namiesto kariet sa hrá so 144 kameňmi v tvare pripomínajúcom domino. Na rozdiel od domina, ale podobne ako u kariet, sú kamene Mahjong rozdelené do farieb a niekoľkých ďalších skupín: draci, vetry, kvety a ročné obdobia. Tradičný Mahjong sa dá hrať len pre zábavu, ale je to aj forma hazardu. Z hracích kameňov sa dá aj veštiť, podobne ako z tarotových kariet.

Hra Mahjong je populárna na celom svete a vo viacerých krajinách sa dokonca konajú súťaže. Každá krajina má svoje vlastné pravidlá, takže hráči hrajú hru rôznym spôsobom podľa toho, či sú v Číne, Japonsku, Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch atď.

Na začiatku potrebujú hráči dve bežné kocky (so šiestimi stranami) a voliteľne aj stojany na kamene pre každého hráča. Slúžia na to, aby si hráči navzájom nevideli na svoje kamene. Ako je uvedené vyššie, herné kamene sú rozdelené do farieb a iných skupín. Jedna zo skupín pozostáva zo štyroch vetrov: východný, západný, severný a južný. Na začiatku hry musia byť pripravené štyri kamene vetra a hráči si ich po jednom ťahajú. Hráč východného vetra si vyberie miesto pri stole. Hráč s kameňom západného vetra sedí na opačnej strane stola a hráči južného a severného vetra sedia vpravo a vľavo od hráča s východným vetrom. Môže to byť zavádzajúce, pretože sa to líši od štandardného usporiadania geografických smerov. Hráč s kameňom východného vetra má počas hry určité privilégiá. Po každom kole sa však označenie východného vetra presunie proti smeru hodinových ručičiek. Bývalý hráč s južným vetrom sa teraz stane hráčom s východným vetrom. Hra sa nemôže skončiť skôr, kým všetci hráči nebudú mať aspoň raz šancu stať sa hráčom východného vetra, aby bola hra férová.

Keď si hráči posadajú, kamene sa premiešajú a každý hráč si vytiahne 36 kameňov. Použije ich na stavbu steny, ktorá bude 18 kameňov dlhá a 2 kamene vysoká. Tieto jednotlivé steny sa potom spoja do jednej veľkej štvorcovej steny, nazývanej aj Veľký čínsky múr. Potom hráč s východným vetrom hodí kockami, aby určil, kto bude rozbíjať stenu. Táto osoba zase hodí kockami, aby určila, kde dôjde k poškodeniu steny a odstráni z tohto miesta dva kamene a položí ich vedľa na stenu. Potom, počnúc od práve vytvorenej diery, je stena čiastočne búraná. Každý hráč dostane 13 kameňov a hráč východného vetra dostane 14 kameňov. Ak má hráč nejaké kamene s ročnými obdobiami alebo kvetmi, okamžite umiestni tieto kamene pred seba a vezme si rovnaký počet kameňov zo steny.

Hráči si priebežne vymieňajú kamene tak, že ich pokladajú na stôl a sťahujú z hromádok vytvorených inými účastníkmi alebo zo steny. Presné pravidlá a priebeh hry sú komplikované. Viac sa dočítate na stránke Mahjong na Slovensku alebo na Wikihow (v angličtine).

Cieľom hry je zozbierať kombináciu párov, trojíc alebo štvoríc rovnakých kameňov alebo postupiek v rovnakej farbe. Komu sa to podarí prvému, povie „mahjong!“ a kolo sa končí. Potom sa vypočítajú body a ohodnotia sa rôzne kombinácie kameňov. Napríklad tri alebo štyri rovnaké kamene alebo postupka troch kameňov v rovnakej farbe získa určitý počet bodov. Hráč, ktorý povedal „mahjong“, dostane od každého hráča počet bodov, ktoré získal za svoje kombinácie. Každý ďalší hráč zaplatí zvyšným hráčom rozdiel v ich skóre, okrem hráča východného vetra, ktorý vždy platí a dostáva dvojnásobné sumy.

Video Tutorial

Tu si môžete pozrieť rýchly návod, ako hrať tradičný Mahjong (v angličtine):

Tu si môžete pozrieť trochu dlhšie video s inštrukciami:

A tu si môžete pozrieť, ako hrajú profesionálni hráči:

Môžem hrať Mahjong online?

Áno. Niektoré organizácie ponúkajú túto hru aj online. Ale nie je ich ľahké nájsť, pretože keď do Google zadáte „Mahjong“, dostanete výsledky takmer výlučne o hre Mahjong Solitaire. Lepšie bude hľadať pod kľúčovým slovom „Mah jongg“. Každopádne, tu je niekoľko odkazov, ktoré by vám mohli pomôcť začať online dobrodružstvo s tradičnou hrou Mahjong:

Môžem hrať Mahjong aj osobne?

Áno. Musíte si nájsť iba vhodnú online komunitu. Pozrite sa napríklad na fóra, kde nájdete ľudí ochotných stretnúť sa a zahrať si. Tu je niekoľko odkazov, ktoré môžu byť užitočné:

Veľa šťastia!