Návod k hre Mahjong Solitaire

Mahjong Solitaire, rozloženie typu Korytnačka

V tomto návode vám ukážeme krok za krokom, ako hrať hru Mahjong. Bohužiaľ, celá hra by bola príliš dlhá, takže ukážeme iba prvých 10 krokov. Malo by to pomôcť začiatočníkom zoznámiť sa s ťahmi a základnou stratégiou.

Návod: Ako hrať Mahjong?

Návod k Mahjong Solitaire, krok 1

Takto na začiatku vyzerajú naukladané kamene Mahjong. Toto rozloženie podobné pyramíde sa nazýva „korytnačka“ kvôli zreteľným nohám a chvostu, a podobnosti s pancierom korytnačky v tvare pyramídy. V hre Mahjong existuje veľa rozložení, ale korytnačka je najobľúbenejšia a vo väčšine hier Mahjong Solitaire ju možno nájsť ako predvolené rozloženie.

Dobrou stratégiou je na začiatku odstrániť kamene na vrchole pyramídy a na konci korytnačích nôh, chvosta alebo hlavy. Odstránením týchto kameňov sa totižto sprístupní množstvo ďalších kameňov. V tomto prípade máme šťastie, pretože na vrchnej časti panciera korytnačky a na konci chvosta vidíme kameň zeleného draka. Tieto dva kamene sú označené červeným krúžkom. Vidíme aj dva ďalšie kamene zeleného draka označené modrým krúžkom. Tie sa však nedajú odstrániť, pretože sú zablokované zľava aj sprava inými kameňmi. Preto v našom prvom ťahu odstránime dva kamene zeleného draka označené červenými krúžkami.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 2

Odobratím kameňa zeleného draka na konci chvosta korytnačky sprístupníme kameň južného vetra (označený červeným krúžkom) na odstránenie. Priradíme ho k ďalšiemu kameňu južného vetra označeného červeným krúžkom. Prečo ale nie k tomu, ktorý je zakrúžkovaný modrou farbou? Je to preto, lebo odstránením kameňa v modrom krúžku nesprístupníte žiadne ďalšie kamene. Ale odstránením kameňa zakrúžkovaného na červeno sprístupníte kameň 8 znakov. Na hracej ploche je tiež viditeľný štvrtý kameň s južným vetrom, označený fialovým krúžkom. Tento kameň sa momentálne nedá odstrániť, pretože je zablokovaný medzi kameňom severného vetra a kameňom 6 bambusov.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 3

Teraz máme k dispozícii štyri rovnaké kamene: naraz môžeme odstrániť štyri kamene 2 znakov. Kedykoľvek uvidíte situáciu, že je možné odstrániť štyri príslušné kamene, môžete ich bez váhania odstrániť. Ak máte k dispozícii iba dva alebo tri príslušné kamene, mali by ste si vždy dobre premyslieť, ktoré kamene odstránite ako prvé, pretože odstraňovanie kameňov v nesprávnom poradí vás môže zablokovať. Ak však máte k dispozícii štyri príslušné kamene, na poradí v tomto prípade nezáleží, pretože ich odstránite všetky naraz.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 4

Teraz sa zamerajme na štyri kamene 4 kruhov. Dva z nich označené modrými krúžkami sú nedostupné, pretože sú z oboch strán zablokované. Dva kamene zakrúžkované červenou farbou sú ale dostupné, pretože ich zľava nič neblokuje. Pamätajme si, že je dobré začať odstránením hlavy korytnačky. Preto odstránime dva kamene 4 kruhov označené v červených krúžkoch.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 5

Naším ďalším krokom je odstrániť dva kamene 4 bambusov z nôh korytnačky. Odstránenie kameňov z najširších riadkov je vždy dobrá stratégia, pretože čím dlhší rad máte, tým vyššia je šanca, že niektoré kamene v ňom ostanú zablokované.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 6

Opäť máme k dispozícii štyri rovnaké kamene na odstránenie. Tentoraz sa jedná o štyri kamene 3 kruhov označené na obrázku červenými krúžkami. Ako už bolo spomenuté, keď sú k dispozícii na odstránenie všetky štyri kamene, je to bezpečné, pretože nemôžete urobiť chybu v poradí, v akom ich odstraňujete. Takže okamžite môžeme odstrániť všetky štyri kamene 3 kruhov.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 7

Na hracej ploche vidíme tri kamene 1 znaku. Jeden z nich, ten v modrom krúžku, je nedostupný, pretože je zablokovaný v spodnom rade. Dva ďalšie kamene 1 znaku sú v hornom rade a pozícia štvrtého kameňa je neznáma. Nachádza sa pravdepodobne niekde pod pancierom korytnačky. V takejto situácii môže byť dobrý nápad odstrániť dva dostupné kamene 1 znaku, pretože blokujú veľa kameňov v jednom z najširších riadkov. Odstraňovanie kameňov z dlhých riadkov by mala byť jednou z hlavných priorít počas hry.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 8

Teraz vidíme na hracej ploche štyri kamene 3 znakov. Dva sú nedostupné a ďalšie dva označené červenými krúžkami sa dajú odstrániť. Vidíme, že dva kamene 3 znakov sú vedľa seba: označené modrou a červenou farbou. Toto je nebezpečná situácia, pretože keď sú dva príslušné kamene vedľa seba, je veľmi vysoká šanca, že sa zablokujete. Takáto situácia by nastala, ak by sme odstránili ďalšie dva kamene, ktoré nie sú vedľa seba. Ak by ste potom chceli odstrániť kamene umiestnené vedľa seba, museli by ste najskôr odstrániť všetky kamene naľavo a všetky kamene napravo od nich. A to môže byť niekedy ťažké alebo dokonca nemožné.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 9

V poslednom ťahu v tomto návode sa rozhodneme, ktorý z kameňov 7 znakov by sme mali odstrániť. Všimnite si, že jeden z nich (vo fialovom krúžku) je nedostupný. Zo zostávajúcich troch je jeden na vrchu, jeden v spodnej vrstve a jeden (označený modrým krúžkom) je v strede. Vyberieme si dva kamene označené červenými krúžkami. Prečo? Kameň v hornej časti je dôležitý a mal by byť rýchlo odstránený. Zmenšenie najvyššej vrstvy umožní prístup k množstvu iných kameňov skrytých pod ňou. Kameň v spodnej vrstve zase sprístupní jeden ďalší kameň: kameň zimy. Na druhej strane kameň označený modrou farbou nesprístupní hneď po odstránení žiadne ďalšie kamene. Kameň ukrytý pod ním bude dostupný až po odstránení troch kameňov naľavo od neho. V tejto chvíli sa teda oveľa výhodnejšie javí zobrať dva kamene označené červenou farbou.

Návod k Mahjong Solitaire, krok 10

Toto je posledný krok v našom návode. Ako by sme mali postupovať ďalej? Jednou z ďalších možností je odstrániť dva kamene 8 kruhov: jeden je na vrchu a druhý je úplne naľavo, čím blokuje dlhý rad kameňov. Ďalším krokom by mohlo byť odstránenie kameňa chryzantémy a bambusu alebo dvoch kameňov 8 znakov, pretože by to pomohlo rozobrať vrchol pyramídy. Existujú aj ďalšie možné ťahy. Napríklad môžeme odstrániť kamene 3 bambusov, kamene 1 kruhu, kamene jari a zimy alebo kamene 9 kruhov. Tieto ťahy by však pravdepodobne neboli také dobré ako vyššie uvedené ťahy. Dokážete nájsť aj ďalšie možné ťahy?

Iné zdroje

Viac o spôsobe hry Mahjong Solitaire si môžete prečítať na Wikihow (v angličtine).

Alebo si pozrite video na YouTube: